تمیز کردن سینک ظرفشویی

یکی از مهمترین دغدغه ها در آشپزخانه و مخصوصا پس ازشستن ظروف تمیزی کردن سینک ظرفشویی است. تمیزکردن سینک ظرفشویی و برق انداختن آن برای کدبانوی خانه بسیار مهم است و یکی از نشانه های اصلی در نظافت و بهداشت آشپزخانه ها محسوب می شود و از آن جایی که سینک ظرفشویی محلی است که تمام مواد غذایی در آن شسته می شود اهمیت این موضوع دوچندان نیز می گردد. با این حال باید بدانیم که تمیز کردن سینک ظرفشویی فقط آبکشی آن نیست. تمیزکردن سینک ظرفشویی و ضدعفونی کردن آن باید به طور مرتب و طبق اصولی مشخص و هرچند ساده انجام شود.

لذا برای تمیزکردن سینک ظرفشویی و ضدعفونی آن می توان از روش های زیر استفاده کرد.

 

روش اول و ساده

می توانید یک ضدعفونی کننده مخصوص سینک تهیه کنید و طبق دستورالعمل روی آن عمل نمایید. این مواد ضدعفونی کننده در داروخانه ها و فروشگاه هایی که به عرضه مواد شوینده و ضدعفونی می پردازند به راحتی یافت می شوند و باتوجه به دستورالعمل ساده و مشخصی که بر روی آنها وجود دارد کار کردن با آنها بسیار ساده است. البته طیعتا برای خرید این محلول های ضدعفونی پرداخت هزینه ای هرچند جزئی امری بدیهی بوده و درصورتی که تمایلی به پرداخت مداوم این هزینه ها ندارید می توانید از روش های متداول خانگی که در ادامه آمده است بهره ببرید.

 

سینک های از جنس استیل ضدزنگ

تمیزکردن سینک ظرفشویی استیل باید بلافاصله بعد از هربار استفاده انجام شود. این کار برای دوام سینک و جلوگیری از جرم گرفتن آن ضروری است. برای تمیزکردن روزانه سینک استیل از همان مواد شوینده یا صابون و اسفنج نرم استفاده می شود و کاری بسیار ساده و پیشگیرانه می باشد. لازم به ذکر است که در صورت استفاده از تمیزکننده های چند منظوره، حتما پس از شستشو سینک را آبکشی نمایید و در صورت امکان با دستمال مناسب نیز خشک کنید.

 

از بین بردن لکه ها

برای تمیزکردن سینک ظرفشویی که دچار لکه شده است. ابتدا سینک را کاملا خشک کنید. سپس با استفاده از پارچه آغشته به کمی سرکه سیب لکه را برطرف نمایید. این روش بسیار ساده در اکثر مواقع که لکه ناشی از مواد غذایی باشد پاسخگوست و بسیار دیده شده که حتی پس ار حضور نیروی خدماتی شرکت و یا سرویس کار نیز همین روش به کار گرفته شده است. نکته قابل توجه آن است که به هیچ عنوان از وایتکس، آمونیاک و سیم ظرفشویی استفاده نکنید. این مواد جلا و براقی سینک شما را از بین می برند و در دراز مدت اسباب زنگ زدگی و مات شدن سطح ورق استیل سینک می گردند.

 

از بین بردن لکه های سمج

برای از بین بردن لکه های سمج می توانید از جوش شیرین استفاده کنید. این محلول خانگی در اکثر مواقع کارساز بوده و مشکل شما را برطرف می نماید. در این حالت برای تمیزکردن سینک ظرفشویی کمی جوش شیرین را با آب مخلوط کنید. سپس با اسفنج نایلونی به تمام سینک بکشید. و در انتها آبکشی نمایید. با همین روش ساده بسیاری از لکه های سمج را از بین خواهید برد و نیازی به استفاده از مواد و محلول های شیمیایی مختلف نخواهید داشت.

 

از بین بردن مواد غذایی چسبیده به سینک ظرفشویی

برای از بین بردن مواد غذایی چسبیده به سینک ظرفشویی می توانید از دستمال کاغذی حوله ای آغشته به سرکه استفاده کنید. در این مرحله باید اجازه دهید دستمال آغشته به سرکه روی سینک ومواد چسبیده بماند. این زمان می تواند به مدت چند دقیقه و تا نیم ساعت هم طول بکشد. سپس میتوانید دستمال را برداشته و سینک را شستشو دهید. در ادامه آبکشی نمایید. سرکه سفید قدرت فوق العاده ای در برطرف نمودن لکه های چسبیده به سینک دارد.

 

تمیزکردن سینک ظرفشویی

سینک های سرامیکی

این مدل سینک با ژل و کرم های تمیزکننده به راحتی تمیز می شوند. سینک های سرامیکی به سیم ظرفشویی و مواد زبر حساس اند. لذا به هیچ عنوان برای تمیزکردن آنها از این مواد استفاده نکنید. اگر لکه ها محکم و سمج هستند، محلول تمیزکننده را بیشتر کنید و زمان بیشتری به آن بدهید. در غیر این صورت از یک پارچه نرم آغشته به جوش شیرین استفاده کنید. فراموش نکنید سینک های سرامیکی به دلیل لایه و لعابی که بر روی خود دارند به شدت به مواد زبر حساس بوده و تحت هیچ شرایطی نباید خراشیده شوند.

 

سینک های چدنی

قاعده تمیزکردن سینک های چدنی نیز مشابه سایر انواع سینک ظرفشویی است با این توصیف که بعد از هربار استفاده، سینک های چدنی را نیز تمیز کنید. و در ادامه با یک پارچه خشک نمایید. برای تمیز کردن و جلای سینک های ظرفشویی با جنس چدنی نیز از محلول جوش شیرین و آب استفاده می شود. در ادامه نیز سینک کاملا آبکشی می گردد.

 

شیرآب و دسته ها

شیر سینک ظرفشویی و دسته شیر نیز به تبع سینک نیازمند نظافت و براق شدن هستند و به دلیل جنس متفاوت و لعاب نیکل کروم آنها  و همچنین زوایای بیشتر و پنهان شیر باید کمی در شستشو دقت بیشتری به خرج داد. به همین دلیل بعد از تمیزکردن سینک ظرفشویی، شیرآب و دسته ها معمولا به راحتی تمیز نمی شوند.بنابراین می توانید از همان محلول صابونی رقیق و آب استفاده کنید و اگر جای لکه روی شیرآب و دسته ها باقی می ماند، از یک پارچه آغشته به سرکه سفید کمک بگیرید. محلول نمک و جوش شیرین نیز در رسوبات و لکه های چسبنده و سمج استفاده می شود. در شستشوی شیرسینک ظرفشویی دقت نمایید که این شستشو در مدل های با لعاب سفید و علی الخصوص مشکی بسیار سخت تر است و لذا حتی الامکان در زمان خرید این نمونه و مدل ها را خریداری ننمایید.