انواع سینک ظرفشویی | راهنمای خرید و انتخاب

انواع سینک ظرفشویی

سینک ظرفشویی از محصولات ضروری آشپزخانه هاست و از جمله پرکاربردترین محصولات نصب شده در هر آشپزخانه ای محسوب می گردد. به همین علت، شناخت انواع سینک ظرفشویی و انتخاب یک نوع و مدل مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است. اولین گام برای انتخاب، شناخت محصول و در گام بعدی تطابق نیازها با خصوصیات انتخاب نهایی می باشد.

در ادامه، انواع سینک ظرفشویی موجود در بازار معرفی شده که با مطالعه مشخصات و ویژگی های هرکدام می توان انتخاب بهتری را به انجام رساند.

انواع سینک ظرفشویی

سینک های ظرفشویی بر مبنای جنس و ماده اولیه تولیدی شان و همچنین مدل نصب و اتصال بر روی کابینت آشپزخانه در انواع مختلف تقسیم بندی می شود. از لحاظ جنس، انواع سینک ظرفشویی گرانیتی، شیشه ای و استیل متداول ترین سینک های موجود در بازارند و همچنین از لحاظ نوع نصب در انواع مدل های روکار، توکار، زیرکابینتی و هم سطح موجود است که سعی در معرفی و شناخت آنها می گردد.

 

انواع سینک ظرفشویی

سینک ظرفشویی گرانیتی

سینک گرانیتی ترکیبی از گرانیت، رزین و مواد مکمل دیگری است که در طرح ها و رنگ های متنوع تولید و به بازار عرضه می شود. سینک های گرانیتی یک مزیت رقابتی بالا در مقایسه با سایر انواع سینک ظرفشویی دارند. این مزیت، رنگ بندی بسیار متنوع و گسترده آنهاست. در حالی که تنوع رنگ در سینک استیل به مات و براق بودن و در سینک های شیشه ای داخلی به سفید و مشکی بودن محدود می گردد. به همین علت سینک گرانیتی بسیار مورد استقبال طراحان دکوراسیون و دیزاین داخلی خانه و آشپزخانه هاست.

انواع سینک ظرفشویی

سینک ظرفشویی شیشه ای (کریستال)

سینک شیشه ای (کریستال) معمولا با اضافه کردن یک صفحه شیشه نشکن یا اصطلاحا کریستال بر روی لگن استیل تولید می گردد که به عنوان یک سینک فانتزی و بسیار زیبا برای استفاده در آشپزخانه های لوکس و مدرن پیشنهاد می شود. علی رغم کلمه شیشه ای که تداعی بخش شکنندگی و حساسیت یک کالاست به دلیل فرآیند ساخت و تمهیداتی که در تولید اندیشیده شده است هیچ جای نگرانی نیست و در صورتی که این نمونه از محصول را از مراکز معتبر و باضمانت لازم خریداری نمایید تمام مسائل احتمالی آن نیز مشمول گارانتی و ضمانت های لازمه می گردد.

 سینک ظرفشویی استیل

سینک ظرفشویی استیل

سینک استیل از متداول ترین، پرکاربردترین و معمول ترین انواع سینک ظرفشویی مورد استفاده در آشپزخانه هاست که از ورق استیل ضد زنگ (stainless steel)  در ضخامت های مختلف تولید و روانه بازار می شود. سینک های با جنس استیل بر اساس روش تولید، ضخامت ورق و متعلقات جانبی در سه دسته کلاسیک، فانتزی و نیمه فانتزی تقسیم بندی شده و همچنین از نظر نوع نصب در ۴ مدل روکار، توکار، زیرکابینتی و هم سطح تولید می گردند.

 • سینک معمولی (کلاسیک)

ساده ترین و کم هزینه ترین نوع سینک موجود در بازار سینک معمولی یا کلاسیک می باشد. این نمونه از محصول در یک مرحله پرس لگن و سینی بر روی ورق استیل تولید شده و کمترین عمق لگن را داشته که در حدود ۱۳ تا ۱۴ سانتیمتر است. هیچگونه متعلقات و لوازم جانبی برای آن وجود ندارد و بر اساس تک لگن یا دولگن بودن سینک، سیفون مورد نیاز آن هم جداگانه تهیه می گردد. ضخامت ورق سینک معمولی ۰/۴ تا ۰/۵ میلیمتر است.

 • سینک نیمه فانتزی

نیمه فانتزی ها هم فرآیند تولیدی مشابه با سینک های کلاسیک دارند با این تفاوت که عمق لگن آنها تا ۱۷ سانتیمتر هم افزایش می یابد. سینک نیمه فانتزی سیفون مخصوص را به همراه خود دارد ولی باز هم قیمت با سیفون و بدون سیفون برای آن مطرح است. چون کیفیت و رنج قیمتی سیفون های شرکتی و آنچه که در بازار موجود می باشد نیز متفاوت است. ضخامت ورق سینک نیمه فانتزی ۰/۵ تا ۰/۶ میلیمتر می باشد.

 • سینک فانتزی

اما در خرید سینک فانتزی پک کامل سینک به همراه سیفون و احتمالا سبد، تخته برش و مایع براق کننده تحویل می شود و همگی در کارتن مناسب و بسته بندی شده است. فرآیند تولید آنها نیز جداگانه انجام می گردد به این صورت که لگن استیل با عمق ۱۸ تا ۲۲ سانتیمتر پس از انجام پرس و آماده سازی به صفحه سینی سینک اتصال یافته و جوش می شود. ضخامت ورق در سینک فانتزی ۰/۷ تا ۱/۲ میلیمتر است.

سینک ظرفشویی توکار

 • سینک روکار

روکار، توکار، زیرصفحه ای و هم سطح اصطلاحاتی هستند که برای مدل و نحوه نصب سینک های ظرفشویی استفاده می شوند. سینک روکار دارای چارچوب در اطراف لبه هاست و کاملا بر روی صفحه کابینت یا چهارپایه قرار داده شده، نصب می شود. مهمترین ویژگی آن عدم نیاز به آب بندی سینک است.

 • سینک توکار

سینک توکار دارای چارچوب نیست و برای نصب آن، سینک از بالا بر روی برش چوب، سنگ و یا MDF کابینت قرار می گیرد. در این مدل، سینک در وسط برش انجام شده روی کابینت قرار گرفته و هر چهار طرف صفحه سینک روی کابینت و قابل مشاهده است.. برخلاف مدل روکار، آب بندی آن بسیار مهم بوده و از جزئیات اساسی در نصب به شمار می رود.

 سینک زیر صفحه ای

 • سینک زیر صفحه ای (Under Mount)

این مدل از انواع سینک ظرفشویی فاقد سینی است و به صورت تک لگن یا دولگن متصل به هم از زیر صفحه کابینت نصب و اجرا می شود. سینک آندرمونت می تواند از جنس استیل، گرانیت و یا سنگ و ورق کورین باشد.

 • سینک هم سطح (Flush Mount)

اصطلاح هم سطح یا فلش مونت به این معناست که اطراف لبه محل نصب سینک توسط دستگاه برش به ضخامت ورق سینک برداشته می شود تا پس از نصب سینک در محل خود لبه آن کاملا هم سطح با صفحه کابینت باشد. لازم به ذکر است تا به حال در انواع سینک ظرفشویی ارائه شده در داخل کشور سینک فلش مونت ارائه نگردیده است و در بعضی از مدل های سینک ظرفشویی خارجی مانند سینک ظرفشویی لتو مشاهده می شود.

 • سینک ترکیبی

به آن دسته از سینک هایی اطلاق می گردد که از ترکیب شیشه و استیل یا شیشه و گرانیت تهیه شده اند و کارایی و جذابیت ظاهری را در کنار هم قرار می دهند. حتی خود سینک شیشه ای یا کریستال نیز از انواع سینک ترکیبی محسوب می گردد.

 ورق استیل و خصوصیات آن

ورق استیل و خصوصیات آن

در شناخت سینک ظرفشویی در بازار و در بین مدل ها و انواع مختلف سینک برخی معیارهای تکمیلی نیز به ما کمک می کند تا در تشخیص یک محصول با کیفیت بالاتر اقدام نماییم. در این بین توجه به سه عامل نوع ورق، ضخامت ورق و عمق و حجم لگن در سینک های استیل بسیار شایسته است.

 • نوع ورق

سینک های استیل با دو نوع ورق ساده و ورق آجدار تولید می شوند که انتخاب بهتر، سینک با ورق استیل ساده است. علی رغم اینکه ورق آجدار خط و خش کمتری می گیرد ولی تمیز کردن آن بسیار سخت تر بوده و جرم و آلودگی بیشتری را به خود جذب می کند مگر در مواردی خاص که استفاده از آنها توصیه می گردد.

 • ضخامت ورق

سینک های استیل با ورق های در ضخامت ۰/۴، ۰/۵، ۰/۶، ۰/۷، ۰/۸، ۱ و ۱/۲ میلیمتر تولید و عرضه می شوند که هرچه ضخامت ورق بیشتر باشد به طور طبیعی کیفیت و دوام محصول انتخابی نیز بالاتر خواهد بود.

 • عمق و حجم لگن

همان گونه در توضیح سینک های کلاسیک وفانتزی مطرح شد عمق و به تبع حجم لگن انواع سینک ظرفشویی نیز متفاوت می باشد. عمق های ۱۴، ۱۸، ۲۰ و ۲۲ سانتیمتر متداول ترین عمق لگن های موجود در بازار است که هرچه عمق لگن بیشتر باشد، حجم لگن نیز بیشتر شده و کیفیت و کارآیی سینک را نیز بهتر می کند.
انواع سینک ظرفشویی

سایر انواع سینک ظرفشویی

 • سینک ظرفشویی ایرانی

دسته بندی ایرانی و خارجی محصولات همیشه و برای هر کالایی وجود دارد و در اینجا صرفا بحث آشنایی و نه بیان جزییات مطرح است. بنابراین برای انواع سینک ظرفشویی ایرانی و خارجی نمونه ومثال هایی آورده شده است.

از برندهای نام آشنا و قدیمی تولید سینک داخلی است که انواع سینک ظرفشویی استیل البرز با تنوع گوناگون عمده نیاز مصرف کنندگان را تأمین می کند.

برندی ایرانی و پرتلاش در عرصه فروش و به دست آوردن سهم از بازار می باشد که طی چندسال اخیر توانسته است جایگاه مناسبی را برای خود ایجاد نماید.

با حوزه تخصصی هود آشپزخانه پا به عرصه تولید نهاده و به منظور تکمیل سبد محصولات خود در حوزه تجهیزات آشپزخانه نمونه هایی از سینک ظرفشویی را نیز روانه بازار نموده است.

یک شرکت تولیدی قوی و فعال در تجهیزات آشپزخانه است که با قدرت برندینگ وتوان بالای تولید سهم قابل توجهی از بازار را به خود اختصاص داده است.

استفاده از تکنولوژی روز دنیا و ارائه محصولات با کیفیت را در دستور کار خود دارد.

از پیشگامان عرصه تولید سینک در صنعت کشور می باشد که به دلیل عدم توجه به مقوله برندینگ و تبلیغات محیطی و رسانه ای کمی از قافله پیشتازان این حوزه عقب مانده است. لکن توان تولیدی خود را کماکان حفظ نموده است.

 • سینک ظرفشویی درسا

از دیگر برندهایی است که در بازار مشاهده می کنید و می تواند براساس سلیقه و نظر، یکی از انتخاب های شما باشد.

از جمله برندهای نوپا و پشتوانه تجربی بالا در فروش و شناخت محصول و بازار به شمار می رود. کیفیت نسبی سینک های آن نیز از قابلیت مطلوبی برخوردار است.

 • سینک ظرفشویی کن

برند کن در بازار و سایر محصولات آن به واسطه تنوع در طراحی هود کن شناخته می شود. اما با نظر به اینکه یکی از ملاک های زیبایی در آشپزخانه ها ست کردن و یکی از ملاک های ست کردن در برند محصولات می باشد، شرکت کن نیز با تولید سینک ظرفشویی، سبد کالایی خود را کامل نموده است.

 • سینک ظرفشویی درخشان

 • سینک ظرفشویی داتیس

 • و …

 

 • سینک ظرفشویی خارجی

علی رغم کیفیت مطلوبی که در عمده سینک های ظرفشویی داخلی وجود دارد به دلیل عدم تنوع در طراحی و نداشتن بعضیاز قابلیت هایی که مورد نیاز مصرف کننده هاست تمایل به خرید سینک خارجی وجود دارد که از انواع مختلف آنها موارد ریز را برمی شمریم.

برندهایی همچون الیچی، فاستر، فورس، میکس و تکا از جمله برندهای معروف و شناخته شده ایتالیایی در بازار داخلی اند که البته به شرط اصل بودن محصول و متفاوت بودن در طراحی از جمله گزینه های انتخابی هستند.

 • سینک ظرفشویی آلمانی

تنها سینک آلمانی که احتمال دارد در بازار داخلی وجود داشته باشد برند شاک آلمان است که البته مسأله تحریم ها در آن بسیار موثر است. و نکته مهمتر اینکه محصولیبه نام سینک ظرفشویی بوش از منظر شرکت بوش و تولیدکننده اصلی وجود خارجی ندارد و به عبارتی سوء استفاده از یک برند معروف لوازم خانگی آلمانی است.

 • سینک ظرفشویی ترکیه ای (ترک)

سینک ظرفشویی ترک همراستا با سایر لوازم و تجهیزات ترکیه ای توانسته است جایگاه نسبتا مناسبی را در بین خریدارن ایرانی پیدا کند. سینک ظرفشویی لتو و سینک فرامکو از نمونه های معروف آن می باشد.

 • سینک ظرفشویی چینی

چین به عنوان یکی از پیشتازان عرصه تولید در زمینه تولید انواع سینک ظرفشویی نیز ورود کرده است و برندهایی همچون اوتیس منتسب به کشور چین می باشد. در این بین موضوعی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که چون کشور چین اقدام به تولید محصولات گوناگون با کیفیت متفاوت می پردازد و از طرفی محصولی مانند سینک ظرفشویی به طور مستقیم با سلامت خانواده در ارتباط است نسبت به خرید نمونه های چینی سینک ظرفشویی باید کمی محتاط تر بود.

 • سینک ظرفشویی برزیلی

سینک ظرفشویی ترامونتینا برندی است که به عنوان سینک برزیلی در بازار شناخته می شود.

 انواع سینک ظرفشویی

سینک ظرفشویی ارزان

و سخن آخر به سینک ظرفشویی ارزان یا سینک ارزان اختصاص دارد. اگر توضیحات متن بالا را به طور کامل مطالعه کرده باشید قطعا این موضوع برای شما نیز روشن شده است که اگر به دنبال خرید سینک های ارزان قیمت هستید دونکته را باید مورد توجه قرار دهید.

 1. این گزینه را باید در بین انواع سینک کلاسیک یا معمولی موجود در بازار جستجو کنید.
 2. در خرید سیفون و متعلقات همراه آن نیز دقت به خرج دهید. زیرا بعضا سینک به تنهایی قیمت ارزان و کاملا مناسبی دارد اما به دلیل مسئله قیف خریدی که برای شما ایجاد می شود در سایر اجزا همچون سیفون یا شلنگ و شیرپیسوار و … این قیمت مناسب و حاشیه سود کم برای فروشنده جبران می شود.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *